بررسی خواص درمانی ژل رویال از دیدگاه هومیوپاتی

تاريخ انتشار : ۹ آذر ۱۳۹۲ | بازديد: 770

تلخیص:دکترپریسا اصانلو

این مقاله، خلاصه­‌ای است از پایان‌نامه­‌ی خانم دکتر سپیده­‌ بختیاری که در واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد اسلامی تحت نظر دکتر سید علی حسینی تهرانی بر روی خواص درمانی ژل رویال و بررسی پروینگ این ماده انجام شده است.

ژل رویال چیست؟

ژل رویال مایعی غلیظ، شیری رنگ وبسیار مغذی از ترشحات زنبور عسل است که توسط غدد hypopharyngeal و mandibular موجود در سر زنبوران کارگر جوان ترشح می­شود و به عنوان غذا برای زنبورهای کارگر و ماده مغذی جهت ملکه­‌ زنبورها استفاده می‌­شود. در واقع ملکه­‌ی زنبورها، ملکه به دنیا نمی­‌آیند، بلکه به خاطر نوع تغذیه‌­اش که از ژل رویال می باشد به ملکه تبدیل می­‌شود. لاروی که قرار است تبدیل به ملکه شود فقط از ژل رویال و به مقدار زیاد برای ۴ روز اول زندگی­‌اش تغذیه می­‌شود و این تغذیه سریع باعث رشد ناگهانی مورفولوژی ملکه می­‌شود که شامل تخمدان­‌های کاملا رشد کرده برای تخمک‌­گذاری می‌باشد. ملکه ۴۲% بزرگتر ،۶۰% سنگین­تر از زنبوران کارگر است. ملکه ها ۴۰ بار بیشتر از زنبوران کارگر عمر می­‌کنند. ملکه می­‌تواند روزی ۲۰۰۰ تخم بگذارد که این خود نشان دهنده­‌ی قدرت تولید مثل بالای ملکه است.

از لحاظ شیمایی ژل رویال بسیار پیچیده و غنی از پروتئین است و ۸ آمینواسید ضروری، اسیدهای چرب مهم ، قندها، استرولها و ترکیبات فسفری مانند استیل کولین را شامل می­‌شود. استیل کولین یکی از نوروترانسمیترهای مهم است و کمبود آن در آلزایمر نقش مهمی دارد. همچنین شامل گاماگلبولین است که محرک سیستم ایمنی می‌­باشد. ترکیب کلی ژل‌رویال شامل ۶۷% آب ، ۵/۱۲ % پروتئین خالص، ۱۱% قند ساده و ۵% اسیدهای چرب می‌­شود. همچنین شامل ویتامین‌ها، املاح ، چند آنزیم ، ترکیبات آنتی باکتریال و آنتی بیوتیک می­‌باشد.

اثرات شناخته شده ژل رویال:

بطور سنتی به عنوان طولانی کننده جوانی و بهبود دهنده زیبایی پوست شناخته شده است. شواهد نشان می­دهد که این ماده انرژی را افزایش داده، اضطراب، کمبود خواب، بالا و پایین بودن خلق، کمبود حافظه را کاهش داده و باعث قویتر شدن سیستم ایمنی می‌شود. تحقیقات انجام شده در نیویورک نشان می دهد که ژل رویال شامل ترکیبات محرک غدد درمان کننده سیستم تولید مثل هم در زنان و هم در مردان می­‌شود و مانند یک هورمون طبیعی عمل می­‌کند. مطالعات دیگر بیانگر آن است که، مرغ­ها و خوک­ها بعد از تغذیه با ژل رویال بیشتر رشد کردند و زندگی طولانی­‌تری داشتند و تولید مثل و قدرت جنسی بیشتری پیدا کردند.

این ماده غنی از اسیدهای نوکلئیک (RNA,DNA) است همچنین غنی از ژلاتین است که از پیش سازهای کلاژن می­باشد. کلاژن ماده ضد پیری است که پوست را صاف و جوان نگه می‌­دارد.

تحقیقات اخیر روی ژل رویال

دسامبر سال ۲۰۰۶ در مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی در دانشگاه تویاما کشور ژاپن مطالعاتی انجام شد که ثابت کرد ژل رویال باعث تغییراتی در ژن­های کبدی می­‌شود و از این طریق باعث پایین آمدن سطح کلسترول خون می­گردد. ژل رویال سبب شده بود تا بیان ژن SQLE( اسکولن اپوکسیداز) که آنزیم کلیدی در بیوسنتز کلسترول است، کاهش یابد و از این راه باعث کاهش کلسترول خون می‌گردد.

در جولای ۲۰۰۷ در دپارتمان غذا، علم و تکنولوژی دانشگاه Ljubljana کشور اسلوونی، تحقیقات دیگری نشان داد که ژل رویال اکسیداسیون داخل سلول درسلول­های مخمر را به صورت وابسته به دوز کاهش می­‌دهد. همچنین بر روی رشد و فعالیت متابولیک انرژی سلولی نیز در فاز رشد اثر می گذارد.

در اگوست ۲۰۰۷ با تحقیقات در ترکیو ژاپن ثابت شده که مکمل­‌های غذایی ژل رویال باعث افزایش سوخت و ساز لیپو پروتئین­ها در انسان می‌شوند کلسترول سرم و LDL افراد استفاده کننده از ژل رویال به طور معنا داری در مقایسه با گروه کنترل کاهش یافت. سپس محلول مادر در طی مراحل رقیق سازی و توان دادن­های متوالی به صورت زیر تواندار شد:

ابتدا تمام ظروف شسته و آماده گردید. سپس cc9/0 از محلول مادر را به کمک پیپت برداشته و در لوله آزمایش ریخته و با cc9/9 آب مقطر به حجم cc 10 رسید. سپس با صد بار ضربه لوله حاوی این محلول به روی یک جلد کتاب محلول c1 تهیه شد. سپس cc1/0 از محل c1 را برداشته و طبق پروسه قبلی ۱۰۰ بار رقیق کرده، ضربه زده و محلول با پوتنسی c2 حاصل شد و این کار مدام تا رسیدن به پوتنسی c30 انجام داده شد.

روی محلول حاصل چند قطره اتانول جهت نگهداری ریخته شد. سپس این محلول روی قرص های قندی اسپری گردید به این صورت که ،در ظروف شیشه­ای حدود ۲۰۰ قرص ،۱۰ قطره از محلول c30 ریخته و به شدت تکان داده شد تا تمام قرص­ها به قطرات آغشته گردید.

۲) تهیه دستورالعمل مصرف و فرم موافقت نامه آگاهانه داوطلبان جهت موافقت داوطلبان و همچنین اطلاع و دقت بیشتر در مصرف صحیح تر دارو .

۳) تجویز دارو و دارونما به داوطلبین واجد شرایط

۱) تهیه دارو

پس از تهیه ژل رویال خالص آن را در ظرف تیره شیشه­‌ای ریخته و به آن الکل ۳۰ افزوده شد، سپس ظرف در محلی تاریک و حرارت حدود ۲۵ درجه سانتیگراد برای ۳ هفته نگهداری گردید. بعد از گذشت این مدت محلول را از صافی رد کرده و محلول مادر شماره­‌ی صفر به دست آمد.

از ۵۰ نفر داوطلب واجد شرایط به طور تصادفی به ۳۵ نفر دارو و به ۱۵ نفر دیگر placebo ( دارونما) داده شد. قرص­ها در شیشه‌های تیره‌­ی ۳۰ عددی بسته­‌بندی شد و همراه برگه­‌ی دستور العمل مصرف و برگه ثبت گزارش در اختیار داوطلبان قرار گرفت.

از داوطلبین خواسته شد که دارو را روزانه ۱ بار به مدت ۳۰ روز با معده خالی مصرف کنند و به محض بروز هر گونه علائم و تغییر جدی دارو را قطع کنند. در تمام این مدت افراد پیگیری شدند.

از آنجائیکه مطالعه به منظور بررسی اثرات دارویی طراحی شده بودند نه اثر بخشی آن لذا از گزارشات غیر دقیق و افرادی که دستور توصیه را رعایت نکرده بودند و یا کسانی که مصرف دارو را به دلایلی غیر از اثرات خود دارو قطع کرده بودند ( مانند بروز بیماری دیگر و لزوم استفاده از داروهای دیگر…. ) در نتیجه­‌گیری استفاده نشد.

روش­‌شناسی

نوع مطالعه : مداخله­‌ای به روش کارآزمایی بالینی ( فاز اول)

جمعیت مورد مطالعه : افراد حائز شرایط زیر وارد مطالعه می­‌شوند.

معیارهای ورود:

· سلامت نسبی و عدم استفاده از داروهایی که ایجاد اختلال در مطالعه می­کنند.

· امضای موافقت نامه کتبی

· آشنایی با هومیوپاتی و آگاهی از اهداف اجرای آزمون

· سن بین ۴۰ – ۱۷ سال

معیارهای خروج:

· هر گونه حساسیت به ژل رویال
· زنان باردار

عامل محدود کننده :

افرادی که آشنایی لازم با هومیوپاتی را داشتند و تمایل به همکاری در آنها وجود داشت ولی به علت بیماری­های مختلف خود از داروهای پزشکی رایج استفاده
می کردند که باعث خروجشان از مطالعه می شد.

برای تجزیه و تحلیل اثرات دارو مجموعا گزارش ۱۹ نفر از داوطلبین که دارو را مصرف کرده بودند مورد استفاده قرار گرفت.

بحث و نتیجه گیری

با توجه به اطلاعات جمع آوری شده از فرم های ثبت علائم داوطلبین علائم زیر در سطوح مختلف ذهن، روان و جسم به صورت زیر دسته بندی گردید:

احساس و روان

۱) احساس نشاط و سرحالی (well being) در ۳۰% داوطلبان مشاهده شد. این احساس در برگیرنده شادی، نشاط و انرژی بیشتر در طی روز و کاملا احساس سرخوشی بوده است.

۲) عصبانیت واضطراب که این علامت نیز در ۳۰% افراد دیده شد و گاهی با لرزش دست همراه بود .

۳) کاهش حافظه که در ۱۰% داوطلبان قابل ذکر بود.

جسم : Head در ۳۰% سردردو ۷% سرگیجه گزارش شده بود.

mouth& teeth : 13 % آفت و ۷% دندان درد.

Gastrointestinal – ۳۰% درد معده ناشی از کرامپ یا افزایش اسیدیته ، ۱۴ % نفخ و یبوست و تهوع (که البته تهوع دقیقا، با بلع دارو شروع شد و به مرور بهتر شد)

Urine – ۲۰% افزایش حجم ادرار (غالبا به علت مصرف بیشتر مایعات به سبب احساس تشنگی بیشتر)

Extremities 30% دردهای اسکلتی (نیمی مربوط به زانو درد و نیمی مربوط به درد عضله ساق پا)

Sleep 35% تغییر ساعت خواب (غیر از یک مورد، همگی افزایش ساعت خواب را گزارش دادند.)

ِِDream : فقط یک داوطلب در خواب نیش زدن زنبور به انگشت اشاره دست راست را گزارش کرد که به علت تکرار در این داوطلب و همچنین ارتباط با منشا دارو مهم شمرده می­‌‌شود.

Skin – 7% خارش و قرمزی پوست، ۱۴% جوش­های پوستی و ۱۴% ریزش مو

Perspiration – 14% افزایش میزان تعریق بیش از حد

General (food)- یک مورد حساسیت به گوجه فرنگی به طوری که زبان سوخته و از خوردن گوجه فرنگی در مدت مصرف دارو کاملا عاجز بوده است.

در اینجا علائم مربوط به بخش احساسی به گونه‌­ای خبر از اثر قوی این دارو بر سطح مغز دارند به طوری که به نوعی باعث افزایش آمین­‌های مغزی می‌شود که علائمی چون اضطراب و عصبانیت در برخی افراد و در برخی دیگر احساس نشاط ، اثباتی بر این ادّعاست.

با توجه به این‌که این دارو علائم زیادی روی هر فرد ایجاد نمی­‌کرده و اگر هم علائم ایجاد می­‌کرد ضعیف بوده است و همچنین بالا بودن درصد نشاط (well being) می توان از این داروی نشاط­آور با تغییر پوتنسی (کم یا زیاد کردن) استفاده کرد.

برگرفته از وبگاه همیوپاتی

مشتاقانه منتظر نظرات شما هستیم