بره موم زنبورعسل در درمان بیماری‌های باکتریایی این حشره موثر است

تاريخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۳۹۲ | بازديد: 968

راساس یافته‌های محققان موسسه رازی، بره موم زنبورعسل در درمان بیماری یکی از خطرناکترین بیماری‌های زنبور عسل موسوم به لوک آمریکایی موثر است.

براساس تحقیق دکتر مصطفی مرادی، عضو هیات علمی بخش تحقیق و تشخیص بیماری‌های زنبورعسل و کرم ابریشم موسسه رازی، بره موم زنبور عسل ایران در مقایسه با بره موم تولیدی برخی از کشورهای دیگر از خاصیت ضد باکتریایی نسبتا بالایی برخوردار است و در صورت استفاده صحیح می تواند در درمان بیماری لوک آمریکایی زنبور عسل مورد استفاده قرار گیرد.

بره موم زنبور عسل یا Propolis ماده‌ای مرکب از صمغ انواع درختان و گیاهان مختلف است که کارگران زنبورعسل آنرا در سبد گرده‌های خود جمع آوری کرده و با ایجاد تغییراتی در آن از این ماده به عنوان درزگیر، صیقل دهنده، ضدعفونی کننده داخل کندوها و سلول‌های مومی و مومیایی کردن لاشه حیوانات تلف شده در داخل کندوها استفاده می‌کنند.

بره موم از ترکیباتی از جمله صمغ، موم، روغن‌های فرار و گرده گل تشکیل شده و با استفاده از آنالیز بیوشیمیائی از ترکیبات متنوعی از جمله الکل‌ها،آلدئیدها، فلاونوئیدها، اسیدهای آمینه، کالکونها، استرها، استونها،اسیدهای چرب و … تشکیل شده است که هر از این ترکیبات در صنایع دارویی ارزش بالایی دارند.

در چند دهه اخیر تحقیقات زیادی روی خواص درمانی بره موم بخصوص اثرات ضد باکتریایی آن انجام گرفته و نتایج قابل توجهی کسب شده است و در برخی موارد از آنتی بیوتیکهای صناعی هم موثرتر بوده است.

در این بررسی میزان حساسیت باکتری پنی باسیلوس لاروا عامل بیماری لوک آمریکائی زنبورعسل که خطرناکترین بیماری زنبورعسل است مورد بررسی قرار گرفت و از روشهای رایج در بررسی اثرات آنتی باکتریائی مواد روی باکتریها از جمله روش رقت در براث و روشBaure – Kirby استفاده شد.

نتایج حاصل از این بررسی نشان می دهد که بره موم زنبورعسل ایران در مقایسه با بره موم تولیدی برخی از کشورهای دیگر از خاصیت ضد باکتریائی نسبتاً بالائی برخوردار است و در صورت استفاده صحیح می تواند در درمان بیماری لوک آمریکائی زنبور عسل مورد استفاده قرار گیرد.

در رابطه با اثرات داروئی بره موم روی سایر عوامل بیماریزای انسان و دام تحقیقات زیادی صورت گرفته است.

از جمله بارزترین و خوشبینانه ترین اثرات بره موم اثر آن روی انواع ویروس‌ها از جمله ویروس عامل بیماری مهلک ایدز و انواع سلولهای سرطانی بوده که نویدهایی را در راه درمان این بیماری‌ها با استفاده از ترکیبات مختلف بره موم ایجاد کرده است.

با توجه به تنوع پوشش گیاهی ایران و ترکیبات متنوع موجود در بره موم زنبور عسل ایران می توان استفاده های زیادی از آنرا در درمان بیماریهای انسان و دام برد.

برگرفته از خبرگزاری ایسنا

مشتاقانه منتظر نظرات شما هستیم